Naše metodičky vo Ventures Books pre Vás každý mesiac pripravujú tipy do výučby. Máte tak možnosť dozvedieť sa niečo nové a obohatiť hodiny anglického jazyka o súčasné aktivity, ktoré vychádzajú z aktuálnych trendov vo výučbe cudzích jazykov.
Zjednodušené čítanie ponúka skvelý spôsob, ako zapojiť deti do čítania v angličtine bez toho, aby boli zahltené zložitou slovnou zásobou alebo gramatikou.
Akademické zručnosti pomôžu študentom kriticky myslieť, analyticky uvažovať, riešiť problémy, efektívne čítať a porozumieť novým informáciám.
Chcete, aby sa vaše hodiny angličtiny stali ešte kreatívnejšie a zábavnejšie?
Task-Based Language Teaching (TBLT) je moderný prístup k výučbe jazykov, ktorý kladie dôraz na použitie jazyka prostredníctvom zmysluplných úloh.
Jednou z najväčších výziev, ktorým ako učitelia čelíme, je prispôsobenie výuky a tempa celej skupiny potrebám jednotlivých žiakov.
Náš svet čelí vážnym globálnym problémom ako je napríklad ničenie životného prostredia, sociálne nerovnosti, chudoba... Ako môžeme pripraviť žiakov na zvládnutie týchto problémov?
Ako otvoriť nové dvere k efektívnejšiemu a zábavnejšiemu vzdelávaniu? Používate interaktívne prvky na svojich hodinách!
Výuka personálnych, sociálnych a emocionálnych zručností je už súčasťou nejedného kurzu pre výučbu angličtiny.
Hry sú pútavé aktivity, ktoré sa dajú využiť aj pre prípravu na testy. Vytvárajú nestresujúce prostredie a prípravu na testovanie premenia na zábavnú hru. 😊 V januárovom tipe vám ponúkame aktivity, ktoré sa dajú využiť na opakovanie prebratého učiva na všetkých typoch škôl.
Vianočný čas je znova za dverami a kedy inokedy sa s deťmi vrhnúť do čítania napínavých príbehov v angličtine, ak nie práve teraz?
So začiatkom nového školského roka prichádzame s novým tipom do výučby. Hoci ste študentom odporúčali obklopiť sa počas prázdnin čo najviac angličtinou, niektorí sa určite rozhodli mať iné plány. 😊 Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa do toho po prázdninách znovu dostať a študentov rozhovoriť!
Technická angličtina nachádza uplatnenie takmer v každej profesii a je nevyhnutným predpokladom pre úspešný kariérny rast mladého človeka. Je to predovšetkým špeciálna slovná zásoba, ktorá sa líši v závislosti od zvoleného odboru.
Začlenenie konceptu STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) do výučby môže byť účinným spôsobom, ako zaujať žiakov a zároveň oživiť hodiny angličtiny. Aktivity STEAM poskytujú žiakom príležitosť používať angličtinu v reálnych súvislostiach, rozvíjať kritické myslenie, schopnosti riešiť problémy a skúmať medzipredmetové súvislosti. V aprílovom tipe do výučby sa pozrieme na to, ako môžete efektívne začleniť prístup STEAM do výučby angličtiny.
Zástupcovia generácie Z vyrástli oproti mileniálom už s mobilným telefónom v ruke. Žijú rýchlo. Ich tempo absorbovania nových informácii je „vražedné“. Aby ste udržali ich pozornosť, je potrebné hovoriť jasne a k veci. Digitálna gramotnosť im poskytuje nekonečné možnosti vzdelávania sa, zároveň ale aj príležitosti k prokrastinácii a prílišnému tráveniu času na sociálnych sieťach. Ako si k súčasným žiakom nájsť cestu?
Žijeme vo svete neustále sa zvyšujúcej mobility a prístupu k informáciám. Každý deň prijímame množstvo informácií, ktorým potrebujeme porozumieť a ďalej ich odovzdať, resp. vysvetliť ostatným. Ako na to? Prečítajte si náš nový Teaching tip.
Návrat do školských lavíc po dvoch mesiacoch ničnerobenia je každoročne náročný. Učiteľ si chce prirodzene overiť, koľko toho jeho zverenci stihli cez prázdniny zabudnúť. V augustovom tipe do výučby prinášame niekoľko nápadov, ako si hravou cestou otestovať, čo si vaši žiaci udržali v pamäti.
Ovládanie frázových slovies výrazne zlepšuje schopnosť porozumieť rodeným anglicky hovoriacim a zároveň aj úroveň komunikácie s nimi. Väčšina študentov angličtiny má problém so zapamätaním si frázových slovies. Jedna malá predložka, ktorá je súčasťou frázového slovesa, totiž môže úplne zmeniť význam samotného slovesa. V júnom tipe do výučby Vám predstavíme pár „tajomstiev“, ktoré môžu byť užitočné pre motiváciu študentov pri ich učení sa.
Diskusia o výhľadovom uplatnení na trhu práce je v súčasnej ekonomickej situácii aktuálnou témou. Myšlienka, že dnešní študenti opustia školu a nastúpia do jedného zamestnania na celý život, sa stala minulosťou. Na čo sa teda vo výučbe, ktorá ich má pripraviť na pracovný život, zamerať?
Jedným z cieľov, ktoré učiteľ so svojimi žiakmi alebo študentmi má, je pracovať spoločne na tom, aby sa svet stal lepším miestom. Vďaka zameraniu sa na témy globálneho občianstva môžeme túto snahu podporovať každý deň vo výučbe.
Globálne občianstvo umožní žiakom objavovať širší svet okrem iného tým, že prepája dané témy s odkazmi do reálneho sveta. Žiaci si tak náplň hodín môžu lepšie vztiahnuť k vlastným životom a využiť v nich svoje predchádzajúce skúsenosti a schopnosti.
Dnešná moderná doba nám ponúka nové možnosti skvalitnenia vyučovania cudzích jazykov. Počítače, mobilné telefóny a tablety sa stali našimi každodennými spoločníkmi. Rozsah možností využitia digitálnych produktov na vzdelávacie účely je neobmedzený a má neuveriteľné výhody pre študentov, ako aj pre učiteľov :-) V marcovom tipe do výučby Vám predstavíme pár benefitov inovatívnych digitálnych nástrojov, ktoré môžete využiť pri všetkých typoch výučby a učenia: prezenčného, distančného a hybridného.
Deti od troch do piatich rokov majú relatívne krátku dobu pozornosti. Preto je dôležité zaradiť do hodín krátke aktivity, ktoré precvičujú rovnaký jazyk rôznymi spôsobmi, v ideálnom prípade zapojením rôznych zručností a zmyslov. Vo februárovom teaching tipe načrtneme jednoduchú stratégiu, ktorá Vám môže pomôcť s organizáciou hodiny a deťom poskytne priateľské a prívetivé prostredie pre výučbu angličtiny.
Jednou z najväčších výziev, ktorým čelia učitelia nielen cudzích jazykov na svojich hodinách, je správna motivácia a udržanie pozornosti študentov. V prvom tohtoročnom tipe do výučby sa zameriame na metódu integrovaného vzdelávania CLIL (Content and Language Integrated Learning), ktorá vám pomôže hodiny angličtiny ozvláštniť a namotivovať študentov.
Čítanie znamená nielen vedieť prečítať slová, ale aj porozumieť ich významu, vedieť ich analyzovať, hľadať otázky a odpovede a premýšľať o prečítanom. Porozumenie je cieľom čítania. V decembrovom tipe do výučby nájdete pár myšlienok k precvičovaniu čítania s porozumením.
Schopnosť samostatného učenia sa v tomto rýchlo sa meniacom svete stáva kľúčovou záležitosťou. V angličtine sa s touto témou stretávame pod názvom independent learning. V našom novembrovom teaching tipe sa pozrieme na to, ako podporiť samostatnosť a nezávislosť študentov, aby boli úspešní v školskom prostredí, ale aj mimo neho.
Online vyučovanie, virtuálna trieda, úlohy na diaľku sú známe pojmy v súčasnom výchovno-vzdelávacom procese. Učiť sa angličtinu online je náročné. Projekt Live Classes, ktorý organizuje vydavateľstvo Pearson v spolupráci s BBC, je fantastickým príkladom toho, ako môže technológia poskytnúť študentom jedinečný a vzrušujúci učebný zážitok.
Precvičovanie výslovnosti by malo byť prirodzenou súčasťou každej hodiny angličtiny. Máte pocit, že sa to ľahko povie, ale ťažšie robí? Určite nie ste sami. Môže to mať na svedomí niekoľko faktorov, či už málo času na hodinách, hanbliví študenti alebo učebnica, ktorá cvičenia a aktivity na výslovnosť nezaraďuje priamo do lekcií, ale pracuje s nimi skôr ako s niečím navyše. V septembrovom Teaching tipe Vám prinášame pár nápadov, ako precvičovanie výslovnosti jednoducho zaradiť do každej hodiny angličtiny tak, aby sa pre študentov stalo zábavou a samozrejmosťou.
Dúfam, že ste si po uplynulom školskom roku oddýchli a načerpali dostatok síl do nového, ktorý verím, bude menej náročný. :-)
Začiatok školského roka býva po sladkom ničnerobení pre študentov neľahký a preto je dobré zabudnuté vedomosti osviežiť. V augustovom teaching tipe Vám predstavíme Banku doplnkových materiálov tzv. Pearson English Academy pre Primary, Lower-Secondary a Upper-Secondary študentov. Nájdete v nej nápady, ktoré viete využiť nielen na začiatku nového školského roka.
Pomaly sa blíži koniec školského roka. Študenti síce jeho väčšiu časť strávili na online výučbe, ale teraz by už mali byť všetci v škole. Ešte máte nejaký čas na to, aby ste si so študentmi zopakovali učivo a zistili, v čom sú dobrí a čo naopak potrebujú precvičiť. Určite Vám ale zostane čas aj na pár aktivít, ktorými tesne pred koncom školského roka môžete oživiť hodiny angličtiny. Tu je pár nápadov:
Počuli ste už o tak zvanom „topic fatigue“? Pokiaľ nie, možno Vám pár nasledujúcich slov napovie: cestovanie, jedlo, životné prostredie, kultúra. Toto je len pár z tém, ktoré sú obsiahnuté v každej jazykovej učebnici. Slovná zásoba s nimi spojená je samozrejme dôležitá a je nutné sa jej venovať. Často je ale prezentovaná v rámci jednej hlavnej témy, ktorá po čase študentov môže prestať baviť. Vtedy sa dostaví ten už zmienený stav „topic fatigue“, keď sa téma vyčerpá a prestane byť zaujímavá. V májovom tipe do výučby sa venujeme tomu, ako môžete tomuto javu predchádzať.
Deti na prvom stupni sa s angličtinou zoznamujú. Cieľom výučby by mala byť hlavne snaha vyvolať u nich záujem a chuť učiť sa cudzí jazyk. Výučba deti mladšieho školského veku sa líši, lebo nerozumejú abstraktným pojmom a ich myšlienkové operácie sú viazané na názorné poznanie a konkrétne predmety. Hodiny angličtiny by teda mali obsahovať veľa riekaniek, rýmovačiek, rytmických pesničiek či rozprávanie príbehov, ale aj názorných aktivít zapájajúcich zmysly a pohyb.