Tipy do výučby

So začiatkom nového školského roka prichádzame s novým tipom do výučby. Hoci ste študentom odporúčali obklopiť sa počas prázdnin čo najviac angličtinou, niektorí sa určite rozhodli mať iné plány. 😊 Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa do toho po prázdninách znovu dostať a študentov rozhovoriť!

TT pojdme se rozmluvit 1

 

 ~ CHAT STATIONS ~

Pokiaľ sú medzi nami takí, ktorí už dlhšiu dobu nevyskúšali chat stations, je to znamenie, aby ste sa do nich odhodlane pustili! Chat stations sú perfektné k rozpohybovaniu, teda aj prekrveniu mozgu, a zároveň nastoľujú študentom príjemné prostredie, v ktorom sa nemusia báť hovoriť. Každý študent sa môže aktívne zapojiť a vďaka monitoringu dostanete aj čas venovať sa niektorým študentom individuálne.

Ako to funguje?

  1. Na rôzne miesta v miestnosti umiestnite podnety na  diskusiu alebo otázky.
  2. Požiadajte študentov, aby sa presunuli ku stanovištiam a v malých skupinách o podnete/otázke diskutovali.
  3. Môže byť užitočné stanoviť časové limity pre jednotlivé stanovištia, po vypršaní limitu sa skupinky presúvajú k ďalším. Môžete nechať študentov, aby si zo svojich rozhovorov robili poznámky, aby ich potom mohli prebrať v spoločnej diskusii.

Pre hlbšie vysvetlenie môžete kliknúť tu.

TT pojdme se rozmluvit 2

 

Personalizujte

Čím viac sa nám podarí presvedčiť študentov, aby vyjadrovali svoje vlastné myšlienky, emócie, názory a zmýšľanie, tým dôležitejší bude pre nich proces učenia sa cudzích jazykov. Ľudia si omnoho lepšie zapamätajú obsah, pokiaľ sa vzťahuje k ich vlastnej kultúre, aktivitám, histórii, záujmom či potrebám. Je však dôležité pripomenúť, že aj personalizácia má svoje pravidlá.

Základné pravidlá personalizácie:

  1. Nikdy netlačte na študentov, aby prezradili viacej, než chcú; nechajte ich klamať, pokiaľ je im to príjemnejšie.
  2. Dajte študentom možnosť vybrať si, o čom chcú rozprávať.
  3.  Usporiadajte aktivity tak, aby študentom umožnili hovoriť mimo zrak svojich spolužiakov (nie pred celou triedou).

 

Čo tak zapojiť prvky umelej inteligencie?

Nová učebnicová séria Speakout 3rd ed. obsahuje cvičenia, ktoré na báze inovatívnej technológie rozpoznávania reči, pomáhajú študentom precvičiť si hovorenú angličtinu mimo triedu. Študenti majú možnosť vo virtuálnej situácii viesť konverzáciu s robotom a precvičovať si novo naučené frázy. Cieľom okrem iného je poskytnúť bezpečný priestor pre rozprávanie. Študenti môžu tieto aktivity vykonávať sami a získavať tak spätnú väzbu o svojom prejave kedykoľvek a kdekoľvek. Vždy ide o praktické každodenné témy, napr. objednanie jedla v reštaurácii.

Tu sa môžete pozrieť, ako tieto cvičenia fungujú.

 

TT pojdme se rozmluvit 3

 

 Prajem Vám veľa úspechov a krásnych zážitkov v novom školskom roku!

Vaša metodička

Mgr. Vlasta Dohnalová

Metodik/odborný konzultant pre AJ

vlasta

 

 

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson