Deti od troch do piatich rokov majú relatívne krátku dobu pozornosti. Preto je dôležité zaradiť do hodín krátke aktivity, ktoré precvičujú rovnaký jazyk rôznymi spôsobmi, v ideálnom prípade zapojením rôznych zručností a zmyslov. Vo februárovom teaching tipe načrtneme jednoduchú stratégiu, ktorá Vám môže pomôcť s organizáciou hodiny a deťom poskytne priateľské a prívetivé prostredie pre výučbu angličtiny.
Circle Time
Pri vstupe do triedy pozdravte každé dieťa menom a začiatok hodiny urobte v kruhu. Vďaka tomu sa deti posadia k sebe, lepšie sa spoznajú a budú sa cítiť ako súčasť skupiny.
Naším cieľovým jazykom pre každú lekciu môže byť jedna alebo dve krátke frázy, prípadne niekoľko nových slov. Použite maňušku (napríklad Mickeyho), ktorá vám pomôže predstaviť cieľový jazyk dňa. Urobte si z nej súčasť rutiny tým, že ju budete mať na určitom mieste, deti sa potom na ňu budú tešiť a môžu vyvolávať jej meno. Súčasne s maňuškou môžete použiť flashcards či story cards pre zopakovanie slovíčok či pre predstavenie novej slovnej zásoby. Mickey môže žiakov požiadať, aby opakovali spolu. Akonáhle si budú v angličtine istejší, budú chcieť hovoriť aj jednotlivo.
Je dôležité začať tak, ako máte v úmysle pokračovať, a síce tým, že budete s deťmi od prvého dňa hovoriť po anglicky. Žiaci nebudú rozumieť skutočným slovám, ale vaše činy a váš postoj im budú v mnohom napovedať. Angličtinu môžete použiť pre všetky vaše pozdravy, pochvaly, pokyny a vysvetlenia, vďaka ktorým si deti začnú zvykať na rytmy a zvuky jazyka.
Niektoré deti ‚okolitý‘ jazyk pochytia a budú ho reprodukovať. Dôležité je ale nezabúdať na cieľ hodiny, ktorým je napr. jedna fráza. To je to, čo chcete, aby deti vedeli, kým opustia triedu.
Spievajme a hrajme sa
Po sedení v kruhu deti zaktivizujeme. Spevom, hraním hier, mimikou a gestikuláciou začnú deti postupne ukazovať, že rozumejú cieľovému jazyku. Anglicky nielen hovoríme, ale aj šepkáme, voláme alebo kričíme. Aj s jazykom ako takým sa môžeme hrať.
Pokiaľ sa žiaci ponoria do deja hry natoľko, že zabudnú rozprávať po anglicky, vy plynule pokračujte v používaní angličtiny, nakoniec ju začnú používať aj oni. Pre ukončenie aktivity a získanie pozornosti detí použite dohodnutý signál ako je zvonček, hrkálku alebo zdvihnutie ruky.
Riadená rovnováha medzi fyzickou aktivitou a odpočinkom sa dá dosiahnuť aj zaujímavými pesničkami, ktoré môžete zakomponovať do svojej bežnej praxe. Napríklad, keď potrebujú žiaci dobiť energiu, zaspievajte s nimi pesničku Let's move.
Book Time
Po fyzickej námahe majte pre deti pripravenú aktivitu pri stolčeku. Dajte im priestor na prelistovanie knihy, ktorú používate, aby sa zoznámili s obsahom strán a zaujímavými obrázkami. Vždy si nechajte čas na to, aby ste pomohli každému žiakovi nájsť správnu stranu, na ktorú chcete zamerať jeho pozornosť.
Malé deti budú musieť rozvíjať svoje motorické zručnosti a naučiť sa, ako odlepiť a potom znovu nalepiť samolepku, alebo ako vylúpnuť obrázok (press-out projects). Povzbudzujte ich, aby sa jeden od druhého učili. Môžete s nimi pozerať aj videá, vyfarbovať, spájať alebo krúžkovať a nechať ich tak opakovať cieľovú slovnú zásobu.
Načasujte si hodiny tak, aby žiaci nemuseli odchádzať v zhone. Rovnako, ako ste každé dieťa pri príchode pozdravili po mene, rozlúčte sa s ním jednotlivo aj pri odchode.
Zatiaľ čo vďaka nastavenej rutine sa deti cítia pohodlnejšie a vedia, čo môžu na svojich hodinách angličtiny očakávať, je dôležité mať v zásobe spontánne aktivity v prípade, že vaša trieda potrebuje zmeniť tempo alebo smer. Dĺžku jednotlivých častí hodiny – sedenie v kruhu, pohybové aktivity a prácu s učebnicou – môžete flexibilne upravovať podľa rozpoloženia detí.
Spomenuté ukážky sú z novej učebnice pre predškolákov My Disney Stars and Friends (viac informácií TU), ktorá okrem učenia angličtiny zábavnou formou cez známe Disney postavičky nabáda k dodržovaniu danej štruktúry hodiny.
Ak učíte deti predškolského veku, nenechajte si ujsť prezentáciu tohto titulu, ktorá prebehne 3. 3. 2022.
Veľa radosti a zábavy pri učení praje
Vaša metodička
Metodik/odborný konzultant pre AJ |
Tento tip do výučby bol voľne inšpirovaný článkami z Pearson Blog tu.