Tipy do výučby

Online výučba sa už pomaly, ale isto stala súčasťou života študentov, aj Vás, učiteľov. Všetci ste si už určite našli výučbové techniky a metódy, ktoré Vám vyhovujú a ktoré prinášajú dobré výsledky. Pokiaľ však máte stále pocit, že Vašim online hodinám chýba jasnejšia štruktúra, alebo ste zavalení časovo náročným plánovaním, vo februárovom Teaching Tipe Vám predstavíme skvelé a efektívne riešenie, metodiku ESAP.

Metodika ESAP bola vyvinutá expertmi vo vydavateľstve Pearson ako odpoveď na pretrvávajúcu online výučbu, aby vyučujúcim čo najviac zefektívnila a zjednodušila prácu. Ak ste sa s týmto  systémom  ešte nestretli, nižšie nájdete jeho vysvetlenie a príklady využitia. ESAP je skratka štyroch slov, ktoré zároveň tvoria štyri fázy vyučovacej hodiny:

 

Engage

Study

Activate

Practise

 

Engage

Ide o úvodnú fázu hodiny, počas ktorej je cieľom študentov zaujať a aktivovať ich predchádzajúce znalosti. V tejto časti online hodiny sa určite hodí využiť tzv. breakout rooms, kde môžu študenti pracovať vo dvojiciach, či skupinkách a rozrozprávať sa.

thinking-questionA ako v konkurencii sociálnych sietí, Netflixu a ďalších lákadiel získať ich pozornosť? Skúste thunks! Ide zdanlivo o jednoduché otázky, ale nad ich odpoveďami si môžeme dlho lámať hlavu a môžu podnietiť zaujímavú diskusiu. Na internete ich nájdete množstvo (napr. tu https://www.independentthinking.co.uk/thunks/),  alebo môžete poveriť študentov ich vytvorením. Potom sa už stačí iba spýtať a nechať študentov diskutovať napríklad práve v breakout roome.

Uvádzame pár príkladov thunks:

  • Can you measure pleasure?
  • Can you touch the wind?
  • If there was a magic pill that meant that you could never fail, would you take it?

 

Study

girl-studyFáza Study je typicky zo všetkých štyroch fáz najdlhšia a najpomalšia. O to viac potrebuje obmenu rozličných cvičení a aktivít, aby sa študenti nenudili. Je to priestor pre prezentáciu nového jazyka a jeho následné precvičenie. Veľmi dobre sa sem hodí využitie interaktívneho softwaru k učebnici a zdieľanie obrazovky pre študentov tak, aby mali všetci prehľad, čo sa práve deje. Učebnice vydavateľstva Pearson ponúkajú ako interaktívny software buď Active Teach, alebo Presentation Tool a viac informácií nájdete TU.

  

Activate

activate1

Fáza Activate umožňuje študentom, aby nový jazyk tvorili a voľne si ho precvičili. Môžu to urobiť s použitím mikrofónu, chatu, a ponúka sa tu aj možnosť využiť breakout rooms. Počas klasického vyučovania by sme túto fázu nazvali ako „production“.

 

Practise

myenglishlabPosledná fáza hodiny je Practise, v ktorej zadáte študentom prácu pre vlastné precvičovanie. Ponúka sa využitie pracovného zošita, čo pri jeho tlačenej verzii môže byť počas online výučbe náročnejšie a menej efektívne. Odporúčame teda využívať online pracovný zošit MyEnglishLab, ktorý majú mnohé učebnice z vydavateľstva Pearson (ich zoznam nájdete TU). Systém zadanú prácu okrem iného sám ohodnotí a ponúkne Vám tzv. Common Error Report. Vidíte v ňom, kde robia študenti najčastejšie chyby. Na nasledujúcej hodine na to môžete nadviazať vo fáze Engage.

 

 

tip

Vydavateľstvo Pearson pripravilo sprievodcu online výučbou s ukážkou online hodiny podľa metodiky ESAP pre tituly:

High note Focus 2nd Edition Gold Experience 2nd edition
Gold New Edition Wider World Roadmap
Speakout 2nd Edition

 

Tu sa môžete aj zaregistrovať na webináre, ktoré vydavateľstvo Pearson k téme metodiky ESAP v priebehu februára 2021 organizuje:

Viac info a registrácia

 

 

Pokiaľ sa Vám metodika ESAP páči a rozhodnete sa ju vyskúšať, budeme radi za Vašu spätnú väzbu! Neváhajte sa nám ozvať, ak Vás niektorý z vyššie uvedených produktov Pearson zaujal a radi by ste sa o ňom dozvedeli viac.

Prajem Vám veľa úspechov a pevné nervy pri online výučbe. :-)

 

Vaša metodička

Mgr. Barbora Míková

Metodik/ odborný konzultant pre AJ

bara-kruh

SLOVAK VENTURES s.r.o

Štefánikova trieda 8/15, 949 01 Nitra

Slovenská republika

Odoberajte našich newsletterov a buďte stále v obraze

Sme priamy distribútor týchto vydavateľstiev:

Pearson